Tineri la Natiunile Unite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ocuparea fortei de munca si autonomia tinerilor

4 participanți

In jos

Ocuparea fortei de munca si autonomia tinerilor Empty Ocuparea fortei de munca si autonomia tinerilor

Mesaj  Bianca Sarbu Vin Sept 04, 2009 12:42 am

Ocuparea fortei de munca in randul tinerilor este o alta tema care ne preocupa profund si care ne va urmari de-a lungul intregului mandat ca Delegati de Tineret ai Romaniei la ONU si cu siguranta, mult timp dupa aceea...

Conform unui comunicat Mediafax din 23 iulie 2009, statisticile Eurostat arata faptul ca Romania a inregistrat in primul trimestru al anului curent o rata a somajului in randul tinerilor de 19,6%. Media la nivel comunitar este de 18,3%. Fata de nivelul primului trimestru din 2008, rata somajului in randul tinerilor din Romania cu varste curprinse intre 15 si 24 ani a urcat cu 1,4 puncte procentuale. Numarul total de someri tineri la finele lunii martie 2009 era de 194.000.

Data fiind aceasta situatie, intrebarea fireasca ce imi vine in minte este urmatoarea: care ar putea fi cauzele numarului ridicat de someri in randul tinerilor? Cum pot fi ele eliminate? Ce propuneti sa se intreprinda concret in acest sens?

Mai departe, va intreb:

1. Considerati ca scoala romaneasca ofera o pregatire adecvata cerintelor de pe piata muncii?
1.1. Daca da, care ar fi elementele de baza care creeaza aceasta continuitate intre sistemul educational si piata muncii?
1.2. Daca nu, de ce si care ar fi solutiile de imbunatatire/ modalitatile de racordare a sistemului educational romanesc la cerintele de pe piata muncii?

2. Care este cea mai mare problema cu care se confrunta tinerii din Romania in momentul intrarii pe piata muncii?

3. Cum vedeti piata muncii din Romania in 3-5 ani? Cum ati vrea sa fie? Ce trebuie facut pentru ca asteptarile voastre sa se concretizeze?

Intrarea pe piata muncii ar trebui sa ne ofere autonomie, sa ne creeze oportunitati de afirmare, de crestere, de dezvoltare pe timp scurt, mediu si lung. Care e situatia in Romania? Ce se intampla? Ce am dori sa se intample? Ce functioneaza? Ce nu functioneaza? Cum facem sa functioneze?!

Haideti sa disecam lucrurile marunt, sa le intoarcem pe toate fetele, pana le gasim ac de cojoc... raspundeti, criticati, laudati, comentati!!

Bianca

Delegat de Tineret al Romaniei la ONU/ UN Youth Delegate of Romania 2009 - 2010
Tel. RO: +40 744 540 704
Tel. CH: +41 786 950 156
biasarbu@yahoo.de

Bianca Sarbu

Mesaje : 5
Data de înscriere : 02/09/2009
Varsta : 39
Localizare : Romania

Sus In jos

Ocuparea fortei de munca si autonomia tinerilor Empty discutii

Mesaj  adileica Sam Sept 05, 2009 4:42 pm

intrebarile astea le discutam aici, online? sau ne intalnim undeva la o masa rotunda, un suc ?

voi aveti deja experienta in acest domeniu? a se citi: experienta de munca pe care o puteti discuta cu ceilalti?

adileica

Mesaje : 1
Data de înscriere : 05/09/2009

Sus In jos

Ocuparea fortei de munca si autonomia tinerilor Empty Re: Ocuparea fortei de munca si autonomia tinerilor

Mesaj  Bianca Sarbu Sam Sept 05, 2009 9:50 pm

Ideea consultarilor online e de a discuta intrebarile pe acest forum. Din pacate, nu putem fizic sa ne vedem cu fiecare in parte. Vor exista o serie de consultari cu reprezentantii ONG-urilor din Romania la sfarsitul lunii septembrie. Ceea ce se are in vedere este insa tocmai demararea si activarea discutiilor online - cu alte cuvinte, aici pe forum.

In ce priveste experienta de munca, am lucrat in timpul facultatii part-time ca si colaborator extern pentru Senatul Romaniei, am facut o serie de internship-uri la Ministerul Afacerilor Externe, fostul Minister al Integrarii Europene si Luxembourg Institute for European and International Studies. In continuare, am lucrat in timpul masteratului intr-un centru de cercetare in domeniul economiei politice internationale in Zurich/ Elvetia, iar din octombrie anul trecut lucrez la Centrul de Studii de Securitate din Zurich/ Elvetia ca asistent-cercetator. In plus, am fost implicata intr-o serie de activitati de voluntariat.

Bianca Sarbu

Mesaje : 5
Data de înscriere : 02/09/2009
Varsta : 39
Localizare : Romania

Sus In jos

Ocuparea fortei de munca si autonomia tinerilor Empty Re: Ocuparea fortei de munca si autonomia tinerilor

Mesaj  crissx63 Dum Ian 31, 2010 12:43 pm

Salut, cineva mi-a recomandat site-ul www.reprezentant.ro, poti sa te faci reprezentant la una din firmele Avon, Oriflame, Amway. Eu m-am facut si acum castig chiar foarte bine. E un job pe care il poate obtine oricine.

crissx63

Mesaje : 3
Data de înscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Ocuparea fortei de munca si autonomia tinerilor Empty E trist pentru ca sistemul de invatamant ne invata cum sa achizitionam diplome, nu deprinderi!

Mesaj  elena b Lun Feb 22, 2010 7:44 pm

Sunt studenta in an terminal si constat ca asteptarile de pe piata muncii nu corespund cu asa zisele "studii" dobandite de mine in cei patru ani! Este trist pentru ca programele de invatamant nu pun accent pe deprinderile studentilor...si ne risipim energia in a memora mecanic si inutil cursuri. Initiativa aceastui forum este bine venita...si sper sa fie mai bine mediatizata! sunny

elena b

Mesaje : 1
Data de înscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Ocuparea fortei de munca si autonomia tinerilor Empty Re: Ocuparea fortei de munca si autonomia tinerilor

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum